Farmárske trhy v Šali sa doteraz konali tri - krát. Predajným dňom je utorok a stánky s rozličným sortimentom môžu Šaľania nájsť pred mestským úradom. Prvý – krát ste „farmárov“ mohli nájsť v Šali 8. septembra, kedy svoje výrobky Šaľanom ponúklo 15 predávajúcich.
Predávajúci „farmári“ si pochvaľujú
Po úspechu prvého predajného dňa sa organizátori rozhodli, že farmárske trhy budú v Šali pokračovať. Okolo tejto novinky v Šali vzniklo dostatok rozruchu ako medzi obyvateľmi, ktorí o trhoch diskutovali najmä na sociálnej sieti a podporu v podobe výraznej propagácie im poskytlo aj mesto a miestne médiá. Farmárske trhy ako také úplnou novinkou však nie sú, „farmárov“ môžete nájsť aj v ďalších mestách, kde sa rovnako ako v Šali tešia všeobecnej obľube. A to je aj jeden z dôvodov, prečo farmári svoj tovar ponúkajú v Šali počas týždňa a nie v sobotu. Víkendový deň trávia v hlavnom meste. Predajcovia sa postupne objavujú aj v ďalších mestách. Najnovšie sa Farmárske trhy konajú aj v Seredi.
Predávajúci sú návštevnosťou a predajom v Šali nadmieru spokojní. Medzi kupujúcimi sú obľúbené najmä koláče, syry či mäso. Sladké pečivo býva pravidelne vypredané ešte pred záverečnou. „Dopadlo to aj dnes dobre. Sme tu už po tretí - krát. Zobrali sme z koláčov úplne najviac, lebo vždy sme už okolo jednej hodiny mali vypredané. Dnes sme mali toho viac, tovar nám vydržal do štvrtej hodiny. Určite prídeme aj nabudúce, až do Vianoc:)). V porovnaní s inými mestami, je Šaľa najlepšia.“, povedal nám predajca moravských koláčov, Jozef Pečka, počas ostatných farmárskych trhov.

V porovnaní s prvým trhom sa na tých ďalších zvýšil aj počet predajcov. Ponuka sa rozšírila napríklad o dekoračné predmety, domáce džemy a prútené výrobky. „Chodievam v rámci farmárskych trhov predávať pravidelne. Utorky sa striedame Šaľa – Senica a ostatné dni sme v Bratislave. Nakoľko v Šali je to nové, pre ľudí je to vzácne, tak zatiaľ hrá Šaľa prím, uvidíme ako to bude v budúcnosti. Z môjho sortimentu je záujem vždy o niečo iné, minule sa len tak zaprášilo za košíkmi, dnes išli viac šamlíky, je to individuálne.“, prezradil Kamil Zaťko, predajca prútených a drevených výrobkov zo Šintavy.

Podporu farmárskym trhom poskytuje aj mesto. „Farmárske trhy sú organizované v spolupráci s mestom Šaľa. To znamená, že mesto im poskytne priestor pred mestským úradom za poplatok. Mesto zabezpečuje pre Farmárske trhy upratovanie priestorov po skončení predaja, elektriku a vodu.“, uviedla Erika Kőrösi, referent pre komunikáciu Mestského úradu v Šali. Okolo farmárskych trhov sa pravidelne diskutuje aj na sociálnej sieti., kde si kupujúci vzájomne odporúčajú čo sa oplatí na trhu kúpiť. Negatívne reakcie diskutujúcich sa objavujú zriedka a keď, tak sa týkajú najmä cien ponúkaných výrobkov: „Chudobnejší môžu len pozerať, je to všetko drahé.”, reagovala v diskusii Marta S. či “sú tu ľudia, čo si to nemôžu dovoliť.”, napísal v diskusii František B.
Domáci „farmári“ o predávanie na trhoch zatiaľ veľký záujem nemajú
Predajcovia na farmárskych trhoch sú z celého Slovenska a k slovenským farmárom sa pridali aj niekoľkí z Českej republiky. „Na Slovensko nechodíme, skúsili sme iba túto Šaľu. Prihlásili sme sa cez organizáciu Farmárske trhy, chceli sme to vyskúšať, či bude o naše výrobky záujem. Išlo nám najmä o med a domáce marmelády, nakoľko zeleninu si tu veľa ľudí pestuje a je ľahko dostupná aj inde.“, povedala predávajúca na Farmárskych trhoch, Veronika Procházková z Nemčičiek. Predávajúcich zo Šale a okolia je však na farmárskych trhoch málo. „K predajcom sa pridal jeden „farmár“ zo Šale – v ponuke majú rôzne druhy piva.“, povedala Erika Kőrösi. Z najbližšieho okolia je zastúpená Galanta, Sládkovičovo či Jahodná.
Domáci sezónny tovar môžu Šaľania nakúpiť pravidelne aj na „malej tržnici“ v centre mesta na Hlavnej ulici. Šaľania sem pravidelne zavítajú najmä kvôli čerstvej zelenine a ovociu z domácich záhradiek. Okrem toho tu nájdete aj domáci med, kvety, korenie do kuchyne a ďalší sortiment podľa ročného obdobia. Predávajúci sú zo Šale a z blízkeho okolia a mnohí z nich majú svojich pravidelných zákazníkov.

Predávajúci na „malej tržnici“ o zapojenie sa do farmárskych trhov veľký záujem neprejavili. Ako prezradili niektorí predávajúci na šalianskej „malej tržnici“, jedným z dôvodov ich neúčasti na farmárskych trhoch, je aj vyšší poplatok za prenájom priestoru, ako i to, že ich verní zákazníci ich nájdu aj na malej tržnici. Našiel sa aj predávajúci, ktorý o konaní farmárskych trhov v Šali nevedel. Práve ovocie a zelenina je tovar, ktorý je na Farmárskych trhoch aj najmenej vyhľadávaný. V prípade, že by sa k farmárskym trhoch chceli pridať ďalší predávajúci zo Šale a okolia, prihlásiť sa musia cez spoločnosť Farmárske trhy s.r.o..