Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Spravodajstvo

Mesto chce zrevitalizovať predstaničný priestor už v budúcom roku

Publikované Sala Online, 23.09.2020 - 16:50, Top

Mesto chce zrevitalizovať predstaničný priestor už v budúcom roku

Šalianska radnica už dávnejšie avizovala, že má záujem zrevitalizovať predstaničný priestor a vybudovať záchytné parkovisko pri železničnej stanici. Urobí tak napriek tomu, že mesto nie je vlastníkom pozemkov. Financie chcú získať z mimorozpočtových zdrojov.
 
Projekt za 5,8 milióna
 
Radnica sa zapojí do výzvy Integrovaného regionálneho operačného programu -  Bezpečná a ekologická doprava v regiónoch. Celkovú cenu projektu odhadujú na 5,8 milióna eur, pričom spolufinancovanie mesta by bolo vo výške viac ako 292-tisíc eur.
 
Radnica počíta s tým, že v prípade schválenia projektu by k začatiu prác mohlo dôjsť v máji budúceho roku. „Bude to však závisieť od termínu vyhodnotenia a zazmluvnenia schválených žiadostí o nenávratný finančný príspevok  a dĺžky trvania verejného obstarávania,“ uvádza sa v materiáli, ktorý schvaľovali mestskí poslanci na augustovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
 
Nové parkoviská i autobusová stanica
 
Problémy s parkovaním pri železničnej stanici sú Šaľanom známe už roky. Najväčším nedostatkom predstaničného priestoru je práve nedostatok parkovacích miest. Autobusová stanica tiež nie je v ideálnom stave. Celková revitalizácia by mala vyriešiť oba problémy.

Hlavným cieľom projektu je vybudovanie záchytného parkoviska. Okrem toho by mala vzniknúť aj nová autobusová stanica, vytvorenie prestupného bodu, pritiahnutie cyklotrás, parkovacích priestorov pre bicykle, modernizácia zastávok MHD. Radnica naplánovala  vybudovanie 256 nových parkovacích miest, 8 nástupíšť pre autobusy či 45 úložných možností pre bicykle.
 
Projekt počíta aj s premiestnením autobusovej stanice. „V tomto území je priestorovo možné vyriešiť presunutie autobusovej stanice, a aj preorganizovať priestor a vybudovať vhodné a bezpečné podmienky pre všetky druhy dopravy od motorovej – tak individuálnej osobnej, ako aj verejnej autobusovej, nemotorovej pre cyklistov a peších aj statickej dopravy pre parkovanie bicyklov, motocyklov, taxi, ale doplniť tam aj inovatívne prvky ako je nabíjacia stanica pre elektromobily, smart lavička pre nabíjanie telefónov a wifi, kamerový systém pre ochranu tak pohybujúcich sa cestujúcich ako aj ich majetku a zaparkovaných vozidiel či bicyklov a to všetko vhodne doplnené kvalitnou zeleňou.“ uvádza sa už v spomínanom materiáli.
 
 
Mesto si pozemky prenajalo
 
Do projektu sa radnica púšťa napriek tomu, že pozemky nie sú mestské. Tie patria Železniciam Slovenskej republiky. Keď chce mesto investovať do okolia stanice, muselo získať určitý vzťah k príslušným pozemkom. Po viacerých rokovaniach predstaviteľov mesta i železníc došlo k dohode o prenájme pozemkov mestu Šaľa.

„Nájomná zmluva bola podpísaná dňa 11.06.2020,“ informovala Ria Feik Achbergerová,  hovorkyňa ŽSR. Celková plocha riešeného územia je  22 424,20  m2.
 
Nájomná zmluva je uzatvorená na desať rokov. Nájomné je vo výške 3668,76 eur za rok. (0,22 eur za m za rok) V zmluve je zároveň zakotvené právo mesta vykonať na daných pozemkoch stavebné úkony.

Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Na očkovanie sa môžu prihlásiť aj predavači či vodiči MHD

Publikované Sala Online, 27.02.2021 - 13:55Na očkovanie sa môžu prihlásiť aj predavači či vodiči MHD

Na Slovensku aktuálne prebieha očkovanie učiteľov do 55 rokov vakcínou od spoločnosti Astra Zeneca.   Rezort zdravotníctva zv...

Sociálna poisťovňa informuje: Ako si vybaviť potvrdenia v súčasnej pandemickej situácii

Publikované Sala Online, 22.02.2021 - 13:19

V aktuálnej situácii fungujú pobočky Sociálnej poisťovne podľa tzv. covid semaforu v červenom režime, teda sú pre osobný kontakt zatvorené.   Obyvatelia s...

Zoznam mobilných odberových miest: V Šali sa otestujete na desiatich miestach

Publikované Sala Online, 22.02.2021 - 12:49

Šaliansky okres patrí naďalej v rámci Covid automatu medzi čierne, čo znamená štvrtý stupeň varovania.    V čiernych (štvrtý stupeň varovania) a[...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

ÚVZ: Upozorňuje na silikónovú formu na pečenie muffinov

Publikované Sala Online, 25.02.2021 - 15:41ÚVZ: Upozorňuje na silikónovú formu na pečenie muffinov

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na silikónovú formu na pečenie muffinov z Číny.   Do rýchleho výstražného s...

V galantskej nemocnici sa narodilo viac chlapcov

Publikované Sala Online, 01.02.2021 - 18:33

V Nemocnici Svet zdravia Galanta sa počas minulého roka uskutočnilo 1131 pôrodov. Najviac bábät...

Rozmiestnili kontajnery na bioodpad. V domácnosti sú najlepšie odvetrávané nádoby

Publikované Sala Online, 28.01.2021 - 18:21

Triedenie a zber kuchynského odpadu si ako prví v Šali vyskúšajú obyvatelia Sídliska Váh. ...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Mesto poskytne dotácie v oblasti športu i kultúry

Publikované Sala Online, 22.02.2021 - 19:16Mesto poskytne dotácie v oblasti športu i kultúry

Pôsobíte v Šali v oblasti športu či kultúry? Využite možnosť požiadať o poskytnutie dotácie  - nenávratného fi...

Súťaž o knihu ŠAĽA plnú krásnych fotografií

Publikované Sala Online, 21.02.2021 - 19:23

Snaha vedieť, byť múdrejší, osvojovať si poznatky, stávať sa lepším, dokonalejším. Atmosféra mesta, ...

Valentínska kvapka krvi 2021

Publikované Sala Online, 16.02.2021 - 14:27

Je to v našich rukách. Jednoduchý slogan 26. ročníka Valentínskej kvapky krvi. Záleží na každom...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Čo považujete za najväčší nedostatok predstaničného priestoru?Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Súhlasím Viac informácií