Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Spravodajstvo

Trhy i stánkový predaj je zakázaný

Publikované Sala Online, 16.12.2021 - 09:28

Trhy i stánkový predaj je zakázaný

Šalianska radnica ešte počas miernejších opatrení plánovala, že vianočné trhy v meste budú a to aj s kultúrnym programom. V súčasnosti platné obmedzenia, ktoré majú zabrániť šíreniu ochorenia Covid-19, donútili mesto vianočné trhy zrušiť.  Povolený nie je ani stánkový predaj.
 
 
Na námestí si už nebudete môcť dať ani varené víno či punč.  Rozhodli o tom  hygienici z Regionáleho úradu verejného zdravotníctva v Nitre, ktorí na základe podnetu prišli na kontrolu a predaj zakázali. Miestni stánkari sú zúfalí, nariadenia považujú za nezmyselné a likvidačné.
 
Na situáciu reagoval aj primátor mesta Jozef Belický: „Vieme, že sa vianočné trhy nedali usporiadať, je to v rozpore so všetkými predpismi. Ale jednoducho sme nebránili tomu, aby, pri dodržaní všetkých opatrení, ktoré si sami títo predavači zabezpečili, aby aspoň nejako prežili. Zabránili sme tomu, aby sa tu ľudia združovali - nedovolili sme stoly rozložiť. Chýba trošku toho zdravého sedliackeho rozumu pri hľadaní rovnováhy medzi tým, aby sme chránili občana - lebo to je absolútna priorita, a medzi tým, aby sme neprestali úplne žiť,“ zareagoval primátor Jozef Belický na rozhodnutie RÚVZ v Nitre o zatvorení stánkov.
 
RÚVZ v Nitre vo svojom vyjadrení argumentuje tým, že povolený je okienkový predaj kamenného obchodu. Predaj z prenosného stánku je však považovaný za ambulantný predaj a ten je podľa nových pravidiel zakázaný. „Výnimka z uzatvorenia prevádzok sa nevzťahuje na prenosné stánky rýchleho občerstvenia , ani na remeselné stánky a z toho dôvodu nemôžu byť otvorené. Na predajne potravín vrátane ambulantného predaja potravín sa vzťahuje podľa §2 ods.2 písm.c vyhl. ÚVZ SR č.290 výnimka z uzatvorenia, avšak platí zákaz usporiadania vianočných trhov,“ píše sa vo vyjadrení RÚVZ v Nitre.
 
Mesto vianočné trhy neusporiadalo. Na pešej zóne predávali traja stánkari punč, cigánsku pečienku či trdelník. Stánkari si dali záležať na dodržaní hygienických pravidiel a výdaj robili cez malé okienko. Ostatná predná časť stánku bola prekrytá fóliou či plexisklom. Jedlo sme zabalili a cez okienko vydali, ľudia tu nič nekonzumovali, ani stoly sme nedali. Ale podľa hygieny je povolený len okienkový predaj. Povolený je predaj potravín. Cigánska podľa nich nie je potravina, asi je to autosúčiastka. Všetko je len otázka chcem-nechcem a otázka slovíčok,“ hovorí sklamaný Gabriel Sáraz, miestny stánkar.
 
Zúfalstvo neskrýval ani ďalší miestny stánkar, u ktorého ste si častokrát mohli dať na pešej zóne kávu či horúcu čokoládu. Podľa nových pravidiel dnes musel svoj stánok zatvoriť aj on. „Pevná kaviareň môže predávať, ja nemôžem, lebo mám kolesá. To je ambulantný predaj a ten je po novom už zakázaný. Naši poslanci v parlamente „prdia do sedačiek“ za 4-5-tisíc eur a my čo máme robiť? Je tu zlatníctvo, banka, pôjdeme vykradnúť? Máme štvorročného synčeka, ja zjem mastný chlieb s cibuľou, ale čo dáme jemu?“ povedal Roland Rapi.
 
 
Predajcovia hovoria o poklese tržieb, v porovnaní s bežným rokom, o 80-90%. „U nás je všetko zavreté, zrušené, ale v maďarskom Győri môžete tancovať aj na stole a to je v poriadku,“ dodal stánkar Gabriel Sáraz.
 
Hygienici z Nitry tvrdia, že na kontrolu prišli na základe anonymného podnetu. Ak by predajcovia stánky nezavreli, hrozila by im pokuta od 1000 do 20-tisíc eur. „Sám sa čudujem, že sa stane prípad, že na pohrebe môže byť 6 ľudí a niekto zavolá z činžiaku, že príďte rýchlo, teraz sú siedmi. Aj toto žiaľ prináša táto doba a tak, ako vyplavila na jednej strane z ľudí to najlepšie – solidaritu a pomoc, tak z nich bohužiaľ vyplavila aj negatíva,“ dodal primátor Jozef Belický.
 
Autor:  Mesto Šaľa (ek)
Foto: Mesto Šaľa (ek)

Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Na podanie daňového priznania k dani z nehnuteľností zostáva týždeň

Publikované Sala Online, 24.01.2022 - 15:25Na podanie daňového priznania k dani z nehnuteľností zostáva týždeň

Fyzické osoby a firmy, ktoré v minulom roku nadobudli pozemky, stavby či byty a nebytové priestory v bytovom dome, majú posledný t...

Predajne obuvi a oblečenia sú už otvorené pre všetkých

Publikované Sala Online, 19.01.2022 - 19:53

Nové vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktoré sú platné od dnešného dňa, sprístupnili predajne s obuvou či oblečením aj ľuďom bez testu a očkovan...

Pošta opäť upozorňuje na podvodníkov, využívajú čoraz sofistikovanejšie metódy

Publikované Sala Online, 10.01.2022 - 16:48

Podvodníci zneužívajúci meno Slovenskej pošty využívajú čoraz sofistikovanejšie metódy, ako získať údaje z platobných kariet inzerujúcich občanov. Snažia sa ich...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

V ZŠ J. C. Hronského v Šali sériou projektov prepojili deti so seniormi

Publikované Sala Online, 21.01.2022 - 18:41V ZŠ J. C. Hronského v Šali sériou projektov prepojili deti so seniormi

V Základnej škole Jozefa Cígera Hronského v Šali sa zapojili do série projektov, vďaka ktorým prepojili mladú generáciu so seniorm...

Trnavská župa obnovuje cykloturistické značenie

Publikované Sala Online, 17.01.2022 - 19:21

Trnavský samosprávny kraj začal na jeseň 2021 s obnovou značenia na 250 kilometroch existujúcich cyk...

Na prehliadku s dieťaťom má chodiť do ambulancie jeden rodič v režime OTP

Publikované Sala Online, 14.01.2022 - 16:57

Na preventívne prehliadky do pediatrickej ambulancie má vstupovať s dieťaťom vždy len jeden zákonný ...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Od utorka sa skracuje karanténa i izolácia

Publikované Sala Online, 24.01.2022 - 20:18Od utorka sa skracuje karanténa i izolácia

Úrad verejného zdravotníctva SR zverejnil nové vyhlášky týkajúce sa izolácie  a karantény v súvislosti s ochor...

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek štartuje o pár dní

Publikované Sala Online, 28.12.2021 - 19:26

Od 1. januára 2022 sa budú na Slovensku zálohovať plastové fľaše a plechovky.   Zálohovani...

Termovízia: Moderná a výhodná technológia zobrazenia pre poľovníkov

Publikované Sala Online, 22.12.2021 - 12:24

Rozhodujete sa pre výber termovízie? Termokamery umožňujú ľuďom vidieť to, čo ich oči nedokážu. Za ú...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Čo považujete za najväčší nedostatok predstaničného priestoru?Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Súhlasím Viac informácií

>