Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Spravodajstvo

Vianoce v Šali budú plné Santov

Publikované Sala Online, 08.12.2014 - 10:57

Aj deti zo sociálne slabších rodín v Šali budú mať pekné Vianoce. A to aj vďaka dobrosrdečným ľuďom z nášho mesta, ktorí sa rozhodli pomôcť dobrej veci.

 

„Aj Ty sa môžeš stať Santom“ je názov tejto charitatívnej akcie, ktorú organizuje občianske združenie Šaľa – Tvoje mesto. V menšej podobe sa táto charitatívna akcia uskutočnila už vlani, kedy sa osem ľudí spojilo a pripravilo pekné Vianoce pre deti zo sociálne slabších rodín.  Nakúpili darčeky pre deti, o ktorých vedeli, že ich rodina sa nachádza v ťažkej životnej situácii a pomoc si zaslúžia.  

 

Organizátori sa rozhodli, že pekné Vianoce pripravia šalianskym deťom aj v tomto roku a to už aj so zapojením verejnosti.

 

Zapojiť sa a pomôcť môže každý. Organizátori v spolupráci so šalianskou pobočkou Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a v spolupráci s materskými školami v Šali vytvorili zoznam detí pochádzajúcich z rodín, v ktorých životná situácia neumožňuje nakúpiť deťom na Vianoce darčeky. Pomôcť môžete kúpou darčeka pre konkrétne dieťa alebo aj finančným príspevkom na účet OZ Šaľa – Tvoje mesto a darček kúpia za vás členovia združenia. Všetky darčeky budú adresné, určené pre konkrétne dieťa. Zoznam detí, pre ktoré ešte darček pripravený nie je, môžete nájsť na facebooku v udalosti Aj ty sa môžeš stať Santom!

https://www.facebook.com/events/591110094368316/?ref_newsfeed_story_type=regular

 

Hlavnou organizátorkou je Jana Zlatá z OZ Šaľa – Tvoje mesto, ktorá nám o tejto charitatívnej akcii porozprávala viac.

 

Čo Vás minulý rok inšpirovalo pripraviť takúto adresnú formu pomoci a obdarovania detí?

V roku 2013 prišla iniciatíva od môjho manžela. Obdarovávanie detí na Vianoce fungovalo aj u jeho vtedajšieho zamestnávateľa. Spolupracovali s detským domovom a deti im nakreslili, alebo napísali, čo by si želali nájsť pod vianočným stromčekom. Každé oddelenie si vybralo zopár detí a zamestnanci, ktorí chceli, plnili ich želanie. Deti si našli pod stromčekom darček určený práve im. Povedali sme si, že prečo nepotešiť deti napríklad z materskej školy, kde chodia naše deti, preto sme oslovili pani riaditeľku a tá nám vyšla v ústrety. Z kresieb, ktoré nám doručila, bolo väčšinou úplne jasné, po čom deti túžia, no kresba, kde pod vianočným stromčekom bola rodina, to bol ťažký oriešok. Nakoniec aj toto dieťa z neúplnej rodiny dostalo krásny darček ako náplasť na svoje boľavé srdiečko. Našej iniciatívy sa chopili aj naši blízki priatelia, ktorým sme to spomenuli. Preto sme si povedali, že tento rok oslovíme viacerých darcov prostredníctvom OZ Šaľa – Tvoje mesto a jej skupiny na FB, v ktorej aktívne pôsobíme už 3 roky.

 

Koľko detí bolo obdarovaných minulý rok?

Minulý rok si darčeky pod stromčekom našlo 26 detí zo sociálne slabších pomerov. Išlo o deti od 3 do 16 rokov. Menný zoznam nám poskytli materské školy a ÚPSVaR.

 

Ako ste spokojná so záujmom verejnosti o poskytnutie pomoci a darčekov tento rok?

Keď som sa dozvedela, že na zozname máme takmer 30 detí, neverila som, že sa nám podarí obdariť každé jedno dieťa. Zoznam detí sme si pýtali od pána Petra Gomboša z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a druhý zoznam sme dostali od pani Magdalény Zozuľákovej z referátu sociálnych vecí a rodiny. Zopár mien som dostala aj súkromnou správou od mojich priateľov, ktorí konkrétnu rodinu poznali a pomáhali jej už aj predtým.

V skupine Šaľa – Tvoje mesto sme vytvorili udalosť, kde sa dobrovoľní Santovia mohli pridať k nášmu projektu. V priebehu dvoch týždňov sa nám podarilo zabezpečiť darčeky pre všetkých 30 detí, niektorým sa dokonca ujde viac darčekov, než len jeden. Santovia si mohli vybrať to „svoje“ dieťa a ušiť mu darček na mieru. Niektorí sa ale rozhodli, že darujú hračky a máme ich rozdeliť medzi deti, ktoré si nikto nevybral, resp. dostanú len jeden darček.

Santovia tento rok môžu prispieť aj na účet OZ Šaľa – Tvoje mesto. Sumu podľa vlastného uváženia poukazujú pod heslom VIANOCE. Z poskytnutých peňazí zakúpime darčeky pre deti.

Veľa ľudí si „zobralo za svoje“ dokonca viac detí, čo je naozaj na dnešnú dobu neuveriteľné. Každý dnes potrebuje financie pre seba a svoju rodinu, preto som veľmi šťastná, že sa nám podarilo spraviť niečo takéto a objavili sme ľudí, ktorí možno sami potrebujú pomoc, no aj tak pomáhajú druhým. Verím, že dobro, ktoré konáte sa vám vráti a možno ak raz budete odkázaný na pomoc druhých, bez váhania vám podajú pomocnú ruku.

Do Vianoc je ďaleko, takže sme sa vrhli opäť na zháňanie nových zoznamov. Oslovili sme ďalšie škôlky. Momentálne hľadáme Santov pre 5 detí mamičiek z Núdzového centra v Šali, z toho 3 deti už svojich Santov našli. Ďalej hľadáme Santov pre Domov sociálnych služieb Šaľa, ktorý sa stará o 8 detí s postihnutím. Pre svojich klientov si prajú praktické darčeky, ako deky a vankúše, obedovú súpravu a detské DVD a CD.

Verím, že každé dieťa zo zoznamu, bude na Vianoce šťastné. A to je to najdôležitejšie. Aby sme na chvíľu zabudli na to, aký býva počas všedných dní život ťažký.

 

Akým spôsobom budú darčeky deťom odovzdané?

Santovia ich môžu doručiť pod vianočný stromček v Mliečnom bare na pešej zóne, kde darčeky zhromažďujeme do Vianoc. Máme dve alternatívy. Buď darčeky osobne roznosíme rodinám, alebo si pre ne prídu do Mliečneho baru. Záleží na tom, ako sa dohodneme s pánom Gombošom a pani Zozuľákovou. Doručovanie by sme chceli stihnúť ešte pred Vianočnými prázdninami, ale aj minulý rok sme posledné darčeky niesli pod stromček deň pred Vianocami. Rodiny boli veľmi milo prekvapené, deti mali obrovskú radosť a tak sme sa aj my „Santovia“ večer pri svojom vianočnom stromčeku tešili dvojnásobne. Z radosti našich a aj druhých detí.

 

Kto Vám s prípravou akcie pomáha?

Organizácie som sa za OZ Šaľa – Tvoje mesto tento rok chopila ja, ostatní boli pracovne veľmi vyťažení. Ja som na materskej dovolenke, takže mám kopec času.:)) Pri organizácii mi veľmi pomáhal môj manžel Ľudovít Zlatý, Peter Jimmy Hlavatý z Mliečneho baru a Robo Andráši. Do Vianoc sa k nám určite pridajú aj pomocníci na balenie darčekov a tiež doručovatelia.

 

Ešte by som sa prostredníctvom vás chcela veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorí na našu výzvu pod názvom Aj ty sa môžeš stať Santom! zareagovali. Veľa ľudí sa mi ozvalo aj súkromnými správami, pre deti sa nám nazbierali krásne darčeky, celkovú sumu za poskytnuté dary sa ani neodvažujem vyčísliť. Ozvali sa aj ľudia, ktorí majú zachovalé oblečenie po deťoch, ktoré im je ľúto vyhodiť. Preto takéto oblečenie doručíme pani Zozuľákovej, ktorá rodiny osobne pozná a vie posúdiť, komu sa bude čo hodiť. Ostatné oblečenie vezmeme do Hepaja našim priateľom z OZ miniBodka, ktorá tento rok opäť chystá Vianočný tábor pre opustené deti z detských domov. Oblečenie pre deti a hračky si tu určite nájdu svojich malých majiteľov.

Za všetky deti, ktoré si pod stromčekom nájdu svoje darčeky vám všetkým Santom patrí ešte jedno veľké ĎAKUJEME!

 

 


Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Kliešťa treba vykývať pinzetou

Publikované Sala Online, 26.07.2020 - 14:42Kliešťa treba vykývať pinzetou

Od začiatku roka na Slovensku zaznamenali už 83 ohlásených prípadov kliešťovej encefalitídy. Tiež 340 prípadov lymskej boreliózy. ...

Rekonštrukčné práce na okružnej križovatke pod Zoborom v Nitre

Publikované Sala Online, 17.07.2020 - 13:49

Piatok podvečer začínajú rekonštrukčné práce na okružnej križovatke pod Zoborom v Nitre.   Rekonštrukčné práce sa začnú v piatok o 18.00 hodine  ...

Letný režim pokladne Domu kultúry

Publikované Sala Online, 11.07.2020 - 14:59

 Pokladňa Domu kultúry v Šali bude počas letného obdobia otvorená v upravenom režime.    Pokladňa bude počas leta otvorená o niečo kratšie ako sm...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

Potrebujete zabaviť najmenších členov rodiny? Prenajmite im skákací hrad

Publikované Sala Online, 17.07.2020 - 15:51Potrebujete zabaviť najmenších členov rodiny? Prenajmite im skákací hrad

Chystáte detskú oslavu či rodinnú párty, kde bude viac detí a potrebujete ich zabaviť? Skákacie hrady deti milujú a vybl...

Vyhrajte rodinné vstupenky na Vianočný festival pre deti a balík darčekov k tomu

Publikované Sala Online, 02.12.2019 - 09:53

Vianočný festival sa uskutoční 8. decembra v Dome kultúry v Šali. Začne o 15.00 hodin...

V lete treba dbať na správne uskladnenie potravín

Publikované Sala Online, 23.07.2019 - 19:17

V letnom horúcom počasí je podľa odborníkov z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej B...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Deň narcisov špeciál

Publikované Sala Online, 06.08.2020 - 09:47Deň narcisov špeciál

Narcisy tento rok zakvitnú v lete. Deň narcisov, ktorý každoročne organizuje Liga proti rakovine je v tomto roku trochu ...

Rezort zdravotníctva vyzýva ľudí, aby išli darovať krv

Publikované Sala Online, 30.07.2020 - 20:39

Ministerstvo zdravotníctva sa pripája k výzve Národnej transfúznej služby Slovenskej republiky na da...

Činnosť školských zariadení výchovného poradenstva sa môže obnoviť

Publikované Sala Online, 13.05.2020 - 20:42

Činnosť školských zariadení výchovného poradenstva a prevencie (centrá pedagogicko-psychologick...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Obľúbené kúpaliská Šaľanov. Ktoré je to vaše?Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Súhlasím Viac informácií