Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Z histórie automoblizmu s Autoškolou VIA

História automobilizmu ukrýva množstvo známych i menej známych informácií, ktoré zaujmú všetkých milovníkov áut a šoférov.
 
Rôzne fakty a zaujímavosti z histórie automobilizmu si budete môcť prečítať aj na našom portáli. Rubriku Vám prináša šalianska AUTOŠKOLA VIA.

Legendárny pretekár, Brazílčan, Ayrton Senna

Publikované Sala Online, 12.05.2017 - 12:30
História automobilizmu ukrýva množstvo známych i menej známych informácií, ktoré zaujmú všetkých milovníkov áut a šoférov.
 
Rôzne fakty a zaujímavosti z histórie automobilizmu si môžete prečítať aj na našom portáli. Rubriku Vám prináša šalianska AUTOŠKOLA VIA.
 
Majiteľ a prevádzkovateľ Autoškoly VIA, Imrich Vígh, pre vás tentokrát vybral informáciu zo sveta motošportu. Prvý májový deň nie je špecifický len kvôli medzinárodnému sviatku práce, ale svoju veľkú váhu má aj vo svete motošportu. V nedeľu, 1. mája 2017, totiž uplynulo presne dvadsaťtri rokov od smrti legendárneho pretekára a trojnásobného majstra sveta Formuly 1, Brazílčana Ayrtona Sennu.
 
Neďaleko Sao Paola, v meste Santana, sa 21. marca 1960 narodil legendárny pretekár Ayrton Senna. Jeho túžbou už od raného veku bol motošport. Keď mal štyri roky jeho otec mu zostavil motokáru, aby mohol od útleho detstva zveľaďovať svoj talent. V dvanástich rokoch sa rozhodol preložiť svoju školu na vedľajšiu koľaj. Uprednostnil to, čo mal najradšej, bolo to pochopiteľne pretekanie. Ako trinásťročný absolvoval svoje prvé preteky, a už o týždeň neskôr triumfoval prvýkrát.
 
Nováčikovskú sezónu v F1 si odkrútil s tímom Toleman. Rešpekt si získal, keď na Veľkej cene Monaka v daždi predbehol vtedy dvojnásobného majstra sveta Rakúšana Nikiho Laudu a skončil druhý za Francúzom Alainom Prostom. Za tento úspech si vyslúžil prezývku „Majster dažďa“. Po prestupe do Lotusu sa dočkal svojich prvých dvoch víťazstiev a jeho výkonnosť šla naďalej prudko hore.
 
foto: zdroj: wikipedia
 
Senna pred začiatkom sezóny v roku 1994, ako keby tušil, že dôjde k niečomu strašnému. "Bude to sezóna plná nehôd... Budem šťastný, ak sa mi nič vážne nestane,“ vyjadril sa Navyše už počas predsezónnych testov konštatoval, že monopost FW16 síce má rýchlosť, no je veľmi ťažko ovládateľný.
Prišiel ale „čierny víkend“ a Veľká Cena San Marína, v nedeľu 1. mája 1994 v siedmom kole pri nájazde do zákruty Tamburello mu zlyhalo na jeho Williamse pravé predné koleso a v rýchlosti 300km/h narazil do múru.
 
Na pretekoch stále k nehodám dochádza, ale opatrenia sa od roku 1994 mimoriadne zvýšili. Bezpečnostné prvky sú nielen v samotných monopostoch, ale aj na pretekároch, na trati aj mimo trate. Dnes sa už najnovšie testuje aj akýsi kryt samotného kokpitu, ktorý sme mohli vidieť napríklad na vozidle Ferrari či Red Bullu.
 
Meno Senna sa však z kráľovskej kategórie motor športu nevytratilo. V F1 ešte nedávno pretekal Ayrtonov synovec Bruno, posledne vo farbách tímu Williams, a zaujímavosťou je, že legendárny tím Franka Williamsa bol tým posledným a osudovým v kariére slávneho Brazílčana. Ayrton Senna je dodnes jedným z najuznávanejších a najobľúbenejších športovcov Brazílie. Ayrton, česť tvojej pamiatke.
 
AUTOŠKOLA VIA
P. Pázmaňa 2020/30
927 01 Šaľa (budova OK centra)
Mobil: +421 903 562 241
+421 905 968 291
e- mail: autoskolavia@autoskolavia.sk
 

Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Letný režim pokladne Domu kultúry

Publikované Sala Online, 11.07.2020 - 14:59Letný režim pokladne Domu kultúry

 Pokladňa Domu kultúry v Šali bude počas letného obdobia otvorená v upravenom režime.    Pokladňa bude počas leta o...

Manuál letnej kúpacej sezóny 2020

Publikované Sala Online, 01.07.2020 - 17:54

Tohtoročnú kúpaciu sezónu na umelých a prírodných kúpaliskách ovplyvňujú protiepidemické opatrenia prijaté pre pandémiu ochorenia COVID-19. Úrad verejného ...

Čerpanie pandemickej OČR na školákov zanikne automaticky k 30. júnu

Publikované Sala Online, 27.06.2020 - 17:12

Sociálna poisťovňa upozorňuje rodičov školopovinných detí, že školy (základné, stredné) sú bežne cez prázdniny uzavreté podľa školského zákona, a nie na základe...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

Vyhrajte rodinné vstupenky na Vianočný festival pre deti a balík darčekov k tomu

Publikované Sala Online, 02.12.2019 - 09:53Vyhrajte rodinné vstupenky na Vianočný festival pre deti a balík darčekov k tomu

Vianočný festival sa uskutoční 8. decembra v Dome kultúry v Šali. Začne o 15.00 hodine.   Deti sa môžu tešiť ...

V lete treba dbať na správne uskladnenie potravín

Publikované Sala Online, 23.07.2019 - 19:17

V letnom horúcom počasí je podľa odborníkov z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej B...

Poctivé veľkonočné pečenie s múkou Babičkina voľba

Publikované Sala Online, 17.04.2019 - 17:22

K Veľkej noci patrí rovnako ako k Vianociam celý rad tradičného pečiva, bez ktorého si ju nevieme pr...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Činnosť školských zariadení výchovného poradenstva sa môže obnoviť

Publikované Sala Online, 13.05.2020 - 20:42Činnosť školských zariadení výchovného poradenstva sa môže obnoviť

Činnosť školských zariadení výchovného poradenstva a prevencie (centrá pedagogicko-psychologického poradenstva a prevenc...

Vyhrajte dve vstupenky na divadelnú komédiu PANIKÁRI

Publikované Sala Online, 01.02.2020 - 11:14

Súčasná komédia s pesničkami, akú ste ešte nevideli!   Divadlo komédie už začiatkom februára bu...

Voľby 2019: Skontrolujte si občianske preukazy

Publikované Sala Online, 27.01.2020 - 18:32

Ministerstvo vnútra SR v súvislosti s blížiacimi sa parlamentnými voľbami upozorňuje občan...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Obľúbené kúpaliská Šaľanov. Ktoré je to vaše?Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Súhlasím Viac informácií