Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Z histórie automoblizmu s Autoškolou VIA

História automobilizmu ukrýva množstvo známych i menej známych informácií, ktoré zaujmú všetkých milovníkov áut a šoférov.
 
Rôzne fakty a zaujímavosti z histórie automobilizmu si budete môcť prečítať aj na našom portáli. Rubriku Vám prináša šalianska AUTOŠKOLA VIA.

Legendárny pretekár, Brazílčan, Ayrton Senna

Publikované Sala Online, 12.05.2017 - 12:30
História automobilizmu ukrýva množstvo známych i menej známych informácií, ktoré zaujmú všetkých milovníkov áut a šoférov.
 
Rôzne fakty a zaujímavosti z histórie automobilizmu si môžete prečítať aj na našom portáli. Rubriku Vám prináša šalianska AUTOŠKOLA VIA.
 
Majiteľ a prevádzkovateľ Autoškoly VIA, Imrich Vígh, pre vás tentokrát vybral informáciu zo sveta motošportu. Prvý májový deň nie je špecifický len kvôli medzinárodnému sviatku práce, ale svoju veľkú váhu má aj vo svete motošportu. V nedeľu, 1. mája 2017, totiž uplynulo presne dvadsaťtri rokov od smrti legendárneho pretekára a trojnásobného majstra sveta Formuly 1, Brazílčana Ayrtona Sennu.
 
Neďaleko Sao Paola, v meste Santana, sa 21. marca 1960 narodil legendárny pretekár Ayrton Senna. Jeho túžbou už od raného veku bol motošport. Keď mal štyri roky jeho otec mu zostavil motokáru, aby mohol od útleho detstva zveľaďovať svoj talent. V dvanástich rokoch sa rozhodol preložiť svoju školu na vedľajšiu koľaj. Uprednostnil to, čo mal najradšej, bolo to pochopiteľne pretekanie. Ako trinásťročný absolvoval svoje prvé preteky, a už o týždeň neskôr triumfoval prvýkrát.
 
Nováčikovskú sezónu v F1 si odkrútil s tímom Toleman. Rešpekt si získal, keď na Veľkej cene Monaka v daždi predbehol vtedy dvojnásobného majstra sveta Rakúšana Nikiho Laudu a skončil druhý za Francúzom Alainom Prostom. Za tento úspech si vyslúžil prezývku „Majster dažďa“. Po prestupe do Lotusu sa dočkal svojich prvých dvoch víťazstiev a jeho výkonnosť šla naďalej prudko hore.
 
foto: zdroj: wikipedia
 
Senna pred začiatkom sezóny v roku 1994, ako keby tušil, že dôjde k niečomu strašnému. "Bude to sezóna plná nehôd... Budem šťastný, ak sa mi nič vážne nestane,“ vyjadril sa Navyše už počas predsezónnych testov konštatoval, že monopost FW16 síce má rýchlosť, no je veľmi ťažko ovládateľný.
Prišiel ale „čierny víkend“ a Veľká Cena San Marína, v nedeľu 1. mája 1994 v siedmom kole pri nájazde do zákruty Tamburello mu zlyhalo na jeho Williamse pravé predné koleso a v rýchlosti 300km/h narazil do múru.
 
Na pretekoch stále k nehodám dochádza, ale opatrenia sa od roku 1994 mimoriadne zvýšili. Bezpečnostné prvky sú nielen v samotných monopostoch, ale aj na pretekároch, na trati aj mimo trate. Dnes sa už najnovšie testuje aj akýsi kryt samotného kokpitu, ktorý sme mohli vidieť napríklad na vozidle Ferrari či Red Bullu.
 
Meno Senna sa však z kráľovskej kategórie motor športu nevytratilo. V F1 ešte nedávno pretekal Ayrtonov synovec Bruno, posledne vo farbách tímu Williams, a zaujímavosťou je, že legendárny tím Franka Williamsa bol tým posledným a osudovým v kariére slávneho Brazílčana. Ayrton Senna je dodnes jedným z najuznávanejších a najobľúbenejších športovcov Brazílie. Ayrton, česť tvojej pamiatke.
 
AUTOŠKOLA VIA
P. Pázmaňa 2020/30
927 01 Šaľa (budova OK centra)
Mobil: +421 903 562 241
+421 905 968 291
e- mail: autoskolavia@autoskolavia.sk
 

Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Dobrá viditeľnosť je základom bezpečnosti na cestách

Publikované Sala Online, 14.11.2019 - 18:07Dobrá viditeľnosť je základom bezpečnosti na cestách

Dobrá viditeľnosť je základom bezpečnosti na cestách, preto nepodceňte dôkladné očistenie skiel od námrazy.   Jesenné počasie...

Dušičky sú aj príležitosťou pre zlodejov

Publikované Sala Online, 27.10.2019 - 16:06

Koniec budúceho týždňa bude patriť návštevám cintorínov. Katolícka cirkev  1. novembra slávi prikázaný sviatok Všetkých svätých, na ktorý 2. novembra nadvä...

Posvietia si na železničné priecestia

Publikované Sala Online, 20.10.2019 - 15:25

Ako už polícia viackrát avizovala, v záujme ochrany života a zdravia účastníkov cestnej premávky, nepoľaví v kontrolách. V najbližšom období...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

Vyhrajte rodinné vstupenky na Vianočný festival pre deti a balík darčekov k tomu

Publikované Sala Online, 02.12.2019 - 09:53Vyhrajte rodinné vstupenky na Vianočný festival pre deti a balík darčekov k tomu

Vianočný festival sa uskutoční 8. decembra v Dome kultúry v Šali. Začne o 15.00 hodine.   Deti sa môžu tešiť ...

V lete treba dbať na správne uskladnenie potravín

Publikované Sala Online, 23.07.2019 - 19:17

V letnom horúcom počasí je podľa odborníkov z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej B...

Poctivé veľkonočné pečenie s múkou Babičkina voľba

Publikované Sala Online, 17.04.2019 - 17:22

K Veľkej noci patrí rovnako ako k Vianociam celý rad tradičného pečiva, bez ktorého si ju nevieme pr...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Šaľa Maxi Festík 2019 privíta aj Smejka a Tanculienku. Vyhrajte rodinný balík vstupeniek

Publikované Sala Online, 03.06.2019 - 19:20Šaľa Maxi Festík 2019 privíta aj Smejka a Tanculienku. Vyhrajte rodinný balík vstupeniek

Okrem Smejka a Tanculienky  vystúpia na festíku ďalší obľúbení detskí interpreti – Hanička a Murko, Lolo a Piš...

Paľo Habera o horúcej novinke: Vznikla len tak - pre radosť!

Publikované Sala Online, 28.05.2019 - 18:14

Paľo Habera a skupina TEAM sa objavia pred letom na koncertnom turné pod názvom HABERA & TEAM 2019...

Vyhrajte dve vstupenky na divadelno – hudobnú komédiu Klimaktérium... a čo?

Publikované Sala Online, 14.04.2019 - 14:14

Jedna z najúspešnejších divadelných komédií Európy mieri do Šale. Divadlo komédie už v máji uvedie...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Obľúbené kúpaliská Šaľanov. Ktoré je to vaše?Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Súhlasím Viac informácií