Pokutu dostalo mesto za porušenie zákona o verejnom obstarávaní pri výstavbe nájomných bytov vo výške takmer 340 – tisíc eur.
Radnica sa voči rozhodnutiu o udelení pokuty viac-krát odvolala, avšak neúspešne. O tom, že mesto Šaľa pokutu zaplatiť musí, rozhodol Najvyšší súd SR.
Šalianska radnica viackrát informovala, že pokutu nezaplatí a na svoju obranu využije všetky možnosti, ktoré mu právny poriadok SR umožňuje. Aktuálne však mestu iné ako pokutu zaplatiť už neostáva.
Mesto požiadalo, z dôvodu nepriaznivej ekonomickej situácii, o zaplatenie pokuty na splátky.
Mesto Šaľa uznalo svoj dlh vo výške 339 150 eur a uzavrelo s Úradom pre verejné obstarávanie dohodu o splátkach dlhu.
Mesto zaplatí pokutu v 18- tich splátkach /17 vo výške 18 841 eur, 18. splátka vo výške 18 853 eur/. Prvá splátka je splatná 10. februára 2024, posledná 10. júla 2025.
Viac o pokute:
Pokuta bola mestu Šaľa udelená za porušenie zákona o verejnom obstarávaní pri výstavbe nájomných bytov. Mestské nájomné byty na Kráľovskej ulici boli rodinám odovzdané do užívania v roku 2018. Bytové domy postavila spoločnosť Innovia, mesto byty odkúpilo už hotové a skolaudované.
Krátko na to, Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) udelil mestu Šaľa pokutu vo výške zhruba 340-tisíc eur za porušenie zákona o verejnom obstarávaní. Pokutu dostali aj ďalšie mestá, ktoré postupovali podobným spôsobom, jednu z najvyšších pokút dostala práve Šaľa.
Podľa zistení ÚVO sa o zákazky riadne nesúťažilo, v mnohých prípadoch boli šité na mieru konkrétneho developera. Mnohé samosprávy si chybu nepriznali a kvôli pokute sa súdili.
Šaľa so žalobou na krajskom súde neuspela, ten totiž správnosť rozhodnutí ÚVO potvrdil. Mesto sa proti rozhodnutiu odvolalo, vec sa dostala na Najvyšší súd SR.
Vedenie mesta pri svojej obhajobe argumentovalo tým, že postupovali v súlade s inštrukciami Štátneho fondu rozvoja bývania. Podľa radnice zákon o verejnom obstarávaní hovoril o tom, že kúpa nehnuteľnosti má výnimku zo zákona a potrebu uskutočniť súťaž sa na kúpu nevzťahuje.
Úrad pre verejné obstarávanie dlhodobo upozorňovala, že výnimka zo zákona o verejnom obstarávaní na nákup a prenájom sa týka iba existujúcich stavieb. Táto výnimka ponúka verejným obstarávateľom možnosť kúpiť alebo prenajať existujúcu nehnuteľnosť bez realizácie verejného obstarávania.
Nie je ju však možné využiť napríklad vtedy, keď verejný obstarávateľ uzatvorí zmluvu o budúcej kúpnej zmluve s iným subjektom a následne po zrealizovaní stavby si túto verejný obstarávateľ s využitím danej výnimky odkúpi.
„V týchto prípadoch ide totiž o účelové vyhýbanie sa verejnému obstarávaniu stavebných prác. Takýto postup je podľa úradu nezákonný, ohrozuje hospodársku súťaž a poškodzuje verejné financie,“ uvádza ÚVO vo svojom stanovisku.
Súd konštatoval, že mesto Šaľa dalo spoločnosti Innovia, s.r.o. na základe nájomnej zmluvy pozemky, na ktorých sa uskutočnila výstavba bytových domov so sociálnymi bytmi podľa požiadaviek mesta Šaľa.
Mesto sa už uzavretím zmlúv o budúcej kúpnej zmluve zaviazalo, že nadobudne do svojho vlastníctva bytové domy so sociálnymi bytmi a za tým účelom určilo aj podmienky v zmluve o budúcej kúpnej zmluve. V danej veci je kľúčová kombinácia zmlúv uzatvorených medzi mestom Šaľa a Innovia, s.r.o.
V uvedenom porušení zákona mestom Šaľa je podľa ÚVO podstatné, že mesto sa uzatvorením predmetných zmlúv o budúcich kúpnych zmluvách vyhlo povinnosti uzavrieť zmluvu podľa zákona o verejnom obstarávaní.
Zadalo zákazku na uskutočnenie stavebných prác, spočívajúcu vo výstavbe nájomných bytov, ktoré v čase podpisu predmetných zmlúv neexistovali, bez použitia ktoréhokoľvek zo súťažných postupov upravených zákonom o verejnom obstarávaní.