Na jeseň mnohí majitelia domov rekonštruujú strechu, k tomu patrí nielen výmena strešnej krytiny, ale hlavne jej tepelná izolácia. Môže to úspešne zvládnuť aj šikovný laik, keď má dostatok vedomostí a odbornú radu a pomoc. Môže to však dopadnúť aj veľmi zle, ak nedodržiava niekoľko zásadných pravidiel.
Vyberte správnu izoláciu
Jednou z chýb, ktorú majstri pri zatepľovaní šikmej strechy robia, je príliš tenká alebo nesúvislá izolácia. Keďže výška krokiev býva v rodinných domoch štandardne okolo 14 až 18 a takáto hrúbka izolácie už dnes nezodpovedá normám, sú potrebné minimálne 2 vrstvy tepelnej izolácie. Podľa noriem platných do konca roku 2015 by mala byť hrúbka izolácie ideálne 26 cm, od 1.1.2016 je platná nová legislatíva, ktorá si vyžaduje ešte vyššiu hrúbku. Ak nechcete stratiť príliš veľa centimetrov zo svetlej výšky podkrovia, pouvažujte nad tepelnou izoláciou s lepším, teda nižším parametrom lambda ƛ, ktorá zabezpečí lepšiu izoláciu pri menšej hrúbke.
Fólie sú pre strechu životne dôležité
Izolácia zo strany interiéru musí byť prekrytá parotesnou zábranou. Práve nesprávne zabudovanie parozábranovej fólie do konštrukcie býva častým nedostatkom pri zatepľovaní. Keď je parozábrana narušená na viac ako 30 % plochy, vpúšťa do strechy príliš veľa vlhkosti a prestáva byť účinnou. Na trhu nájdete viac typov parozábran. Pre uspokojivý výsledok odporúčame informovať sa pri nákupe u odborníkov, aký typ je pre vašu konštrukciu vhodný. V niektorých prípadoch je vhodná hliníková fólia, ktorá odráža teplo do interiéru, ale bez potrebnej vzduchovej medzery v konštrukcii je však zbytočná. Na streche je dôležitá aj poistná hydroizolačná fólia, nazývaná aj difúzna membrána, má byť umiestnená navrchu, pod strešnou krytinou a jej úlohou je chrániť konštrukciu strechy pred zatečením zrážkovej vody. Zároveň by však mala prepúšťať pary zvnútra konštrukcie.
Nešetrite na tesniacich páskach
Pre strechu je vlhkosť nebezpečná, jej preniknutiu treba zabrániť vhodnými a kvalitnými fóliami a účinným tesnením vo forme pások a tmelov. Na napojenie parozábranovej fólie na murivo sa používajú tesniace pásiky po celom obvode šikmej strechy aj na vzájomných stykoch. Používajú sa na to špeciálne lepiace pásky, na ktorých sa neoplatí šetriť. Tie s vyššou cenou majú vyššiu kvalitu a lepšiu lepivosť, čo môže byť pri kvalite zateplenia rozhodujúce. Nekvalitné pásky prepustia do strechy vlhkosť a po pár rokoch izolácia postupne stráca svoje vlastnosti.
Diskusia k článku
Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.
Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.