Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Z histórie automoblizmu s Autoškolou VIA

História automobilizmu ukrýva množstvo známych i menej známych informácií, ktoré zaujmú všetkých milovníkov áut a šoférov.
 
Rôzne fakty a zaujímavosti z histórie automobilizmu si budete môcť prečítať aj na našom portáli. Rubriku Vám prináša šalianska AUTOŠKOLA VIA.

Vpravo jazdíme 78 rokov

Publikované Sala Online, 25.03.2017 - 09:36
História automobilizmu ukrýva množstvo známych i menej známych informácií, ktoré zaujmú všetkých milovníkov áut a šoférov.
 
Rôzne fakty a zaujímavosti z histórie automobilizmu si môžete prečítať aj na našom portáli. Rubriku Vám prináša šalianska AUTOŠKOLA VIA. Majiteľ a prevádzkovateľ Autoškoly VIA, Imrich Vígh, pre vás vybral informáciu ohľadom šoférovania na pravej strane cesty. Viete, že tomu nebolo vždy tak? U nás sme z ľavej strany na pravú prešli v marci roku 1939.
 
Najrozšírenejšia teória  hovorí o tom, že za to môžu konské povozy. Koncom 18. storočia začali farmári prevážať svoje produkty na veľkých vozoch ťahaných viacerými pármi koní. Keďže vozy nemali miesto na sedenie pre pohoniča, ten si sadal na zadného ľavého koňa, aby mohol bičom v pravej ruke „motivovať“ záprah. Jazdec na pozícii vľavo mohol pre lepší prehľad o dianí na ceste presunúť celú „jazdnú súpravu“ na pravú stranu a v prípade potreby sa ľahšie vyhol protiidúcim vozidlám.
 
Značný vplyv na prechod z ľavostrannej na pravostrannú premávku mala údajne aj Veľká francúzska revolúcia. Pred ňou bola ľavá strana vozovky vyhradená šľachte a pravá plebsu. No po revolúcii nemala aristokracia odvahu provokovať ľud výsadnou jazdou vľavo, a tak sa presunula doprava. V Európe prvé pravidlo hovoriace o nutnosti jazdy vpravo zaviedlo Dánsko v roku 1793, o rok neskôr podobné nariadenie vošlo do platnosti v Paríži.
 
V Severnej Amerike, ktorá bola kolóniou Veľkej Británie, sa taktiež jazdilo vľavo. Po osamostatnení však chceli dať noví Američania jasne najavo svoju nezávislosť, a tak premávku presunuli z ľavej na pravú stranu. Prvým uzákonením z roku 1792 sa môže pochváliť štát Pennsylvania.
 
Existujú aj náznaky, že vľavo sa jazdilo v starovekom Ríme. Starý kameňolom pri anglickom Swindone je jedným z najzachovalejších rímskych lomov a keďže vyjazdené koľaje na ľavej strane sú hlbšie, naznačujú, že práve tadiaľ jazdili naložené vozy. Existuje vraj aj jedna rímska minca s vyobrazením dvoch jazdcov, ktorí sa míňajú pravými ramenami.
 
V našej krajine jazdíme po pravej strane od 18.marca 1939. Hoci vtedajšie Československo túto zmenu plánovalo, napokon si ju vynútili nemeckí okupanti. Pôvodne mala pravostranná jazda u nás platiť od 1. mája 1939, veci však urýchlili nemeckí okupanti. Vrchný veliteľ nemeckej armády Walther von Brauchitsch vydal výnos, ktorým nariadil okamžitý prechod na pravostrannú organizáciu premávky. Výnos začal platiť u našich západných susedov 17. marca 1939. Slovenský štát štyri dni po svojom vzniku schválil podobné nariadenie a do platnosti vstúpilo presne pred 78 rokmi, 18. marca 1939.
 
AUTOŠKOLA VIA
P. Pázmáňa 2020/30
927 01 Šaľa
(budova OK centra)
Mobil: +421 903 562 241
           +421 905 968 291
 

Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Spotrebitelia by mali byť obozretní aj počas výpredajov typu Black Friday

Publikované Sala Online, 25.11.2022 - 16:32Spotrebitelia by mali byť obozretní aj počas výpredajov typu Black Friday

Spotrebitelia by mali byť obozretní aj počas výpredajov známych pod názvom Black Friday, ako aj počas Cyber Monday, ktorý nasleduj...

Voľby 2022: Volič môže hlasovať len v obci svojho trvalého pobytu

Publikované Sala Online, 12.10.2022 - 11:15

Spojené regionálne voľby sa budú konať na Slovensku 29. októbra. Prvýkrát budú voliči vyberať v jeden deň svojich zástupcov v mestách, obciach i samosprávn...

Vonkajšie rolety alebo žalúzie? Čo vám a vašim oknám sadne viac?

Publikované Sala Online, 26.05.2022 - 10:09

Ako zástenu na ochranu súkromia na okno si môžete vybrať medzi roletami do exteriéru a žalúziami, ktoré sa inštalujú do interiéru. Najmä v prípade vonkajších ro...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

Mamičky vyrobili vence, Šaľania kúpou podporia materské centrum

Publikované Sala Online, 26.11.2022 - 13:26Mamičky vyrobili vence, Šaľania kúpou podporia materské centrum

Mamičky z materského centra aj tento rok vyrábali adventné vence. Šaľania ich kúpou podporia materské centrum Mamy mamám.   N...

Prechádzame na zimný čas

Publikované Sala Online, 29.10.2022 - 15:26

Tento víkend, v noci zo soboty na nedeľu si posunieme hodinky o hodinu dozadu. Čaká nás prechod...

Ako v lete bezpečne skladovať potraviny?

Publikované Sala Online, 22.07.2022 - 17:48

Obzvlášť v letnom období, ktoré sa spája s vyššími teplotami či cestovaním, môžete významne znížiť r...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Cez víkend sa opäť upratuje

Publikované Sala Online, 05.10.2022 - 20:20Cez víkend sa opäť upratuje

Prvá etapa jesenného upratovania už prebehla, veľkoobjemové kontajnery budú cez víkend rozmiestnené v ďaľších častiach mesta....

Galantská nemocnica vyzýva ľudí k darcovstvu

Publikované Sala Online, 22.07.2022 - 17:38

Darcov krvi je počas letných mesiacov menej. S nedostatkom zásob krvi aktuálne zápasí galantská nemo...

Polícia upozorňuje vodičov, aby v teple nezabúdali deti a zvieratá v aute

Publikované Sala Online, 23.06.2022 - 20:32

Ak rodičia zabudnú dieťa v rozpálenom aute, môže to mať fatálne následky. Upozornila na to primárka ...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Čo považujete za najväčší nedostatok predstaničného priestoru?