S príchodom teplejšej časti roku sa aj šalianske ulice a sídliská zapĺňajú mamičkami s deťmi. V jarnom a letnom období trávia naše deti najviac času vonku na ihriskách a pieskoviskách, ktoré by mali predovšetkým slúžiť na hranie a zábavu malých detí. Za sezónu pieskovísk sa oficiálne považuje obdobie od 1. marca do 30. novembra kalendárneho roku.
Prevádzkovateľ pieskoviska je povinný sa oň starať a to formou čistenia, prehrabávania a polievania pitnou vodou alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie. Povinnosť výmeny piesku zákon ani vyhláška prevádzkovateľom pieskovísk nestanovujú.
Pieskovísk je v Šali neúrekom, nie všetky sa však na hranie využívajú. Nového čistého piesku sa už čochvíľa dočkajú viac ako dve desiatky pieskovísk. „Mesto vymení piesok na 21 pieskoviskách, ktoré sú súčasťou tzv. koncepcie detských ihrísk. Zároveň sme dostali od obyvateľov niekoľko podnetov, kde by privítali výmenu, mesto samozrejme vyhovie aj týmto požiadavkám. K prvému máju tak deti a ich rodičia budú môcť bez obáv tráviť čas na pieskoviskách.“, povedala Erika Kőrösi z Mestského úradu v Šali. Medzi pieskovisko, ktoré síce nie je súčasťou koncepcie detských ihrísk, ale mesto výmenu piesku napriek tomu zabezpečí, patrí aj pieskovisko na ulici 8. mája.
Pieskovisko na ulici 8. mája, Šaľa
Medzi ihriská, ktoré sú súčasťou koncepcie detských ihrísk v meste Šaľa patria pieskoviská na uliciach Lúčna, Rímska, Vnútroblok Slnečná, G. L. Svobodu, Narcisová, Vnútroblok Nitrianska, Narcisová, Vnútroblok Narcisova - za záhradami, Komenského, Fr. Kráľa pri bloku č. 6; Hralaland – pri Bille Vnútroblok Okružná, Partizánska, Vnútroblok kpt. Jaroša, Jánošíkova, Vnútroblok Hlavná, Jesenského, V. Šrobára, P. J. Šafárika, J. Palárika, Vlčanská, Budovateľská, 1. mája, 8. mája, vnútroblok SNP, Vajanského, Nešporova, Kukučínova, Bottova.
Prevádzkovateľ ihrísk je v zmysle zákona povinný zabezpečiť pravidelné čistenie a udržiavanie pieskoviska tak, aby nepredstavovali riziko ohrozenia zdravia v dôsledku ich mikrobiálneho alebo iného znečistenia. Zdravotné riziká z pieskovísk možno rozdeliť do dvoch skupín – mikrobiálne a mechanické. „V rámci mikrobiálneho rizika sa pri nedostatočnej hygiene deti môžu na pieskoviskách nakaziť rôznymi bakteriálnymi, parazitárnymi a vírusovými ochoreniami. Riziká z mechanického poškodenia predstavujú najmä poranenia injekčnými ihlami alebo rozbitým sklom, ktoré sa nachádzajú voľne pohodené v pieskovisku.“, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Zabezpečenie starostlivosti o voľné plochy, ihriská a pieskoviská je povinnosťou ich prevádzkovateľov, ale to ako budú ihriská a pieskoviská udržiavané, záleží tiež na samotných obyvateľoch sídlisk. Dôležitá je disciplína obyvateľov a chovateľov domácich zvierat, ktorí by mali svojich psov venčiťmimo miest určených na hranie detí.